Aktualności

Droga św. Jakuba - odcinek Wschowski

Autor: k.zmudzin

Stowarzyszenie Czas A.R.T. zaprasza na wyprawę Drogą św. Jakuba

Przez teren województwa lubuskiego przebiega wschowski odcinek Drogi św. Jakuba. Ten malowniczy fragment jest ostatnim etapem Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba prowadzącej z Mogilna przez Gniezno, Poznań, Leszno do Głogowa.
Wędrówka wschowskim odcinkiem Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba wiedzie pośród wyjątkowego krajobrazu pogranicza wielkopolsko – śląskiego. Ścieżki i drogi prowadzą po terenie Wysoczyzny Leszczyńskiej. Tędy przebiega prastara droga łącząca południe z północą, Czechy, Łużyce, Śląsk z Wielkopolską. Wędrował nią św. Wojciech, cesarz Otton III, podążali nią królowie, rycerze, handlarze, kupcy, studenci i duchowni. Zachowane ślady przeszłości świadczą o dawnym świecie wędrowców, którzy przekraczając granice wielu krajów poszukiwali wolności religijnej, umacniali swą wiarę, odbywali pokutę.
 Na teren powiatu wschowskiego wchodzimy w przysiółku Wincentowo, gdzie trafiamy na uroczą prywatną kapliczkę z końca XIX w. W Osowej Sieni przechodzimy obok kościoła p.w. św. Fabiana i św. Sebastiana z XIV w. oraz trzy zespoły dworskie związane pierwotnie z folwarkami: pałac z 1878 r. przebudowany w XX w. w stylu eklektycznym, dwór z pocz. XIX w., klasycystyczny dwór z ok. 1815 r. W Osowej Sieni można zarezerwować nocleg w hotelu butikowym „Pałac Osowa Sień” i poznać historię niemieckiej pisarki Leonie Ossowski, która urodziła się tutaj przed wojną. Pokoje noszą nazwy od tytułów powieści jej autorstwa.
Będąc we Wschowie koniecznie należy zajrzeć do Lapidarium Rzeźby Nagrobnej, najstarszego cmentarza luterańskiego w Polsce z 1609 r. Lapidarium, to przepiękne miejsce pełne wyjątkowych roślin, ptaków i owadów. Można się tutaj „zanurzyć” w historii podziwiając zespół płyt nagrobnych z bogatą symboliką z XVII i XVIII w. i to w wyjątkowej scenerii. Warte uwagi są także kościoły; p.w. św. Stanisław a Biskupa Męczennika i Wniebowzięcia NMP (wieża z 1580 r. – na wieży tajemniczy ślad muszli wyrzeźbionej w cegle) oraz kościół p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP z 1644 r. i klasztor O.O. Franciszkanów z wizerunkiem św. Jakuba z fresku w grupie apostołów na sklepieniu nawy głównej. Wart uwagi jest dawny kościół luterański Żłóbka Chrystusa (Kripplein Christi) z 1604 r.
We Wschowie na wędrowców czekają miejsca noclegowe w klasztorze o.o. Franciszkanów oraz po wcześniejszej rezerwacji w całorocznym schronisku młodzieżowym / internacie przy Placu Kosynierów 1, gdzie pielgrzymi na podstawie paszportu uzyskują specjalne zniżki. Wszelką pomocą dla pielgrzymów służą opiekunowie szlaku we Wschowie, z którymi można się kontaktować mailem pod adresem e-mail.
Wędrując wschowskimi ulicami należy koniecznie odwiedzić Muzeum Ziemi Wschowskiej, miejsce przyjazne pielgrzymom. Tu można nabyć informator i folder o wschowskim odcinku Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba, zobaczyć ciekawe wystawy.  Za Wschową szlak biegnie przez Przyczynę Górną, gdzie godny uwagi jest kościółek p.w. św. Jerzego. Najcenniejsza jest pochodząca prawdopodobnie z II połowy XIV wieku gotycka polichromia zachowana częściowo w prezbiterium i w nawie. Za Przyczyną Górną szlak skręca w pola i biegnie do Konradowa, gdzie znajduje się kościół p.w. św. Jakuba oraz krzyże pokutne z XIV i XV w.
Odcinek wschowski kończy się w Zamysłowie. Zmierzając do tej wioski już z daleka widać górującą nad horyzontem wyjątkową bryłę kościoła p.w. św. Marii Magdaleny z 1752 r. Podniszczony już pałac w Zamysłowie był siedzibą Klarysek z Głogowa. Za Zamysłowem szlak biegnie w kierunku lasu i dalej przez Wilków, Klucze i wzdłuż wałów Odry do Głogowa - do Kolegiaty. Warto dodać, że wschowskie Stowarzyszenie Czas A.R.T. oraz opiekunowie szlaku wspólnie działają w celu dobrego oznakowania tego szlaku w województwie lubuskim. To ze środków pozyskanych przez Czas A.R.T. w każdej wiosce (nawet w maleńkim Wincentowie) można znaleźć tablicę informacyjną z wiadomościami o każdej z nich oraz o osobliwościach mijanych miejscowości. Materiały informacyjne ( folder, mapa, informator) można nabyć pisząc na adres e-mail
Aby zwiedzić historyczną ziemię wschowską warto zaplanować czas na cały weekend i rozpocząć swą wędrówkę od Leszna (z noclegiem we Wschowie), a w Głogowie kończąc. Bardziej wytrwali mogą wybrać opcje trzydniową i dotrzeć do oddalonego o 12 km od Głogowa słynnego Sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie.
Zapraszamy do wędrówki.
Czas A.R.T.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • 12-02-2018