Czy wiesz, że

przez Lubuskie przebiega południk 15 E ?

Autor: Jarosław Wnorowski

Lubuskie - tu jest czas dla Polski

Ilustracja do informacji: przez Lubuskie przebiega południk 15 E ? Czas środkowoeuropejski (po ang. Central European Time, CET) – to strefa odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 15°E, który różni się o 1 godzinę od uniwersalnego Greenwich.
W Polsce czas środkowoeuropejski obowiązuje zimą (tj. od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca).
Czas środkowoeuropejski jest najszerzej stosowanym w krajach Unii Europejskiej. Pierwotnie czas ten był używany w krajach środkowej Europy m.in. w Niemczech i Polsce. W 1940 roku został wprowadzony przez niemieckie wojska okupacyjne (czas berliński) we Francji i Holandii, gdzie został zachowany po wojnie. W Hiszpanii wprowadzono go w roku 1946. Czas ten był wprowadzany także w Wielkiej Brytanii i Irlandii (w czasie II wojny światowej i w latach 1968–71) oraz w Portugalii (w latach 1966–76 i 1992–96), ale ostatecznie wrócono do czasu zachodnioeuropejskiego. W województwie znajdują się pomniki i głazy wskazujące, gdzie przebiega ten południk. Można je znaleźć m.in. w Krzeszycach, pomiędzy Osiecznicą a Radomickiem (k. Krosna Odrzańskiego), w Brzóce (przy drodze do Gubina) oraz w Sieniawie Żarskiej (w centrum).
 
Zdjęcia znajduja się także na wrotach lubuskich pod adresami:

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Logo: Lubuski e-Urząd

  • Logo: Biuletyn Informacji PublicznejKalendarium ›

zobacz wszystkie ›

Plan Twojej wycieczki ›

  • Brak dodanych obiektów